Efektivní využití solární energie na cestách

Jak vybrat správné solární panely nejen pro váš obytný vůz.

Dnes je stále více populární cestovat mimo civilizaci, zastavit na místě, kde se Vám to líbí, kde Vás nikdo a nic neruší a kde jste obklopeni nádhernou přírodou. Takto je možné cestovat vlastním autem, ale stále více atraktivní je půjčit si obytný vůz anebo karavan. Uvažujete také o tom, že to vyzkoušíte?

Pokud ano, budete chtít nabít telefon, notebook, tablet, pustit si hudbu, zapnout osvětlení, uvařit si čaj nebo kávu nebo připravit něco k jídlu. K tomu budete potřebovat elektrickou energii, ale v divoké přírodě veřejnou elektrickou síť mít nebudete. Jak to vyřešit?

Základem je mít s sebou jeden anebo více solárních panelů, které dokážou přeměnit sluneční energii na elektrickou. Jedná se o nejdůležitější součást solární sestavy.

Jaké jsou druhy solárních panelů?

  • Solární panely - dle technologie:

Polykrystalické

Jedná se o solární panely spíše menších rozměrů, které mají nižší účinnost při dobrém slunečním svitu, ale při horším osvětlení dokážou vyrobit více elektřiny. Jsou levnější, používají se pro cestování, karavany, obytné vozy, mobilheimy, ale i pro chaty a chalupy.

Monokrystalické

Mají mnohem vyšší účinnost při dobrém slunečním svitu, jsou spíše větších rozměrů a mají vyšší hmotnost. Používají se hlavně pro větší solární systémy, ale i na chaty, chalupy a obytné domy. Výrobci dodávají na trh různé technologie – např. bifaciální (oboustranné), N-Type TopCon (s vyšší účinností), FULL Screen (se zaobleným rámem).

  • Solární panely – dle konstrukce:

S pevnou konstrukcí

Jsou vždy vhodnější volbou, a pokud můžete, využívejte je i při cestování autem, obytným vozem anebo karavanem. Solární panely s pevnou konstrukcí jsou chráněny sklem, mají vyšší účinnost i výkon po delší době, mají delší životnost a nižší pořizovací cenu. Pokud je to možné z hlediska druhu podkladu, namontujte na obytný vůz anebo karavan solární panel s pevnou konstrukcí, a bude Vám fungovat lépe.

Flexibilní

Výhodou těchto solárních panelů je nízká hmotnost a možnost montovat je i na povrch, který není rovný. Tyto solární panely lze ohýbat. Jejich nevýhodou je kratší životnost a to, že po delší době dochází k degradaci. Pokud nemáte jinou možnost, vybírejte flexibilní panely s odolnějším povrchem proti poškození teplem a slunečním světlem, a materiál, který má lepší absorpci slunečního světla (např. povrch z materiálu ETFE – ethylen - tetrafluorethylen).

Skládací

Nejen pro cestování můžete využít menší solární panely na cesty – přenosné a skládací, které díky kompaktním rozměrům můžete vzít s sebou i na delší výlet. Například přenosný solární panel Goowei energy s výkonem 60W, má výstup pro USB-A (max. 12V/2A) a USB-C (max. 12V/3A), DC výstup (max. 18V/3.5A). Můžete přímo připojit mobilní telefon, iPad, fotoaparát, případně tablet, notebook (s napájením max. 12-18V), anebo jiná zařízení např. reproduktor, chytré hodinky, nabíjecí sluchátka, party box, a další drobná elektronická zařízení.

Důležité upozornění

Před připojením jakéhokoli spotřebiče, pokud je solární panel na přímém slunci anebo na přirozeném světle, je nutné solární panel přikrýt, spotřebiče zapojit, a následně ho odkrýt. Toto platí i pro sestavování jakékoli, tedy i menší solární sestavy a pro připojování kabelů solárních panelů na obytný vůz anebo karavan.

Pokud to neuděláte, mohlo by dojít k poškození spotřebičů, kabelů, solárních panelů a v nejhorším případě i k úrazu elektrickým proudem. Pokud však budete zapojovat kabely bezpečně a solární panel přikryjete, není se čeho bát.

V naší nabídce najdete také sady – solární panel včetně nabíječky od výrobce Tecmate. Solární panely mají výkon 10-80Wp a velmi malé rozměry (největší měří na délku 69cm a na šířku 78cm). Slouží především pro dobíjení a udržování autobaterií, motobaterií, ale i menších trakčních baterií. Díky menšímu rozměru je možné solární panel umístit na vnitřní stranu čelního skla vozidla pomocí přísavek nebo připevnit na příčníky, umístěné na střeše.

Pokud cestujete jakýmkoli autem (např. osobním vozem) na hory, k moři, do kempu, anebo do volné přírody, můžete si pořídit menší solární panel např. do 100Wp pro napájení spotřebičů, který nemá USB připojení, ani DC-výstup. K tomu budete potřebovat ještě solární regulátor a trakční baterii.

Jaký solární regulátor a baterii pořídit k solárnímu panelu?

Není to až tak složité. Každý solární panel má od výrobce parametry – maximální (=zkratové) napětí (V), maximální (=zkratový) proud (A), a také jmenovitý výkon (Wp).

Solární regulátor vyberete tak aby splňoval tyto parametry. Např. pro solární panel Victron Energy 90Wp (zkratové napětí 23,44V, zkratový proud 4,98A) můžete použít solární regulátor Victron Energy BlueSolar PWM-LCD&USB 12/24V-10A (max. výkon ze solárního panelu 120Wp / 12V, max. napětí ze solárního panelu 28V, max. proud ze solárního panelu 10A). V létě tento solární panel dokáže vyrobit 350 – 390 Wh / den. K solárnímu regulátoru připojíte baterii Goowei Energy 75Ah, pomocí propojovacích kabelů; na závit baterie přiložíte oko propojovacího kabelu, a zašroubujete pomocí redukce M6. Pro napájení spotřebičů s napětím 230V budete potřebovat měnič napětí – jaký, to závisí na výkonu spotřebičů, které budete napájet. Pomocí této sestavy můžete kromě telefonu a tabletu napájet i mnoho menších elektrických i elektronických spotřebičů.

Spotřebiče můžete připojit pomocí USB konektoru k solárnímu regulátoru, anebo pomocí připojovacích kabelů k baterii anebo k měniči napětí. Navíc, na displeji solárního regulátoru uvidíte mnoho parametrů, např. stav nabití baterie, napětí ze solárního panelu (V), proud ze solárního panelu (A), USB napětí atd.

Cestovat se solárními panely je tak snadné, …

V nabídce máme vybrané solární sestavy, které obsahují solární panely různých výkonů (Wp) se všemi potřebnými komponenty. Sestavy s menšími solárními panely (např. do délky 1m) a bateriemi (např. do 65Ah) jednoduše umístíte i do osobního vozu a sestavíte je až tehdy, když přijedete do přírody. Solární panel můžete umístit kamkoli na přímé slunce, nejlépe směrem na jih. Solární panel nepokládejte na zem, ale umístěte na vhodný podklad, na příčné nosiče na střechu vozidla, anebo na pevnou konstrukci.

A když se rozhodnete půjčit si na cestu karavan anebo obytný vůz?

Máme pro Vás větší solární panely 115Wp a 175Wp. V případě, že si obytný vůz půjčíte, je potřeba na střechu umístit střešní nosič anebo příčníky. Zjistíte, jaký rozměr má střecha. Například na obytný vůz Fiat Ducato H2, je možné umístit na střešní nosič 5x solární panel Victron Energy 175Wp o délce 1,48 m a šířce 0,66 m. Mezi panely je třeba mít prostor aspoň 10 cm. Díky těmto panelům, na vozidle Fiat Ducato H2 (anebo na vozidle s podobnou střechou) se můžete těšit z výkonu až 875Wp; při optimálním slunečním svitu, tyto solární panely Vám v létě vyrobí za den až 3,5 kWh. A budete mít v obytném voze opravdové pohodlí. A navíc využijete elektrickou energii i při cestě vozem – budete nabíjet trakční baterii pro napájení spotřebičů, budete mít zapnutou lednici, aniž byste zatěžovali motor, zejména alternátor vozidla. Díky tomu ušetříte palivo !!

V případě, že si půjčíte karavan, i na jeho střechu můžete umístit solární panely, pokud má střešní nosič, příčníky anebo podélníky. Opět záleží na rozměru střechy; ale pokud máte ke karavanu ještě stan a přístřešek, i tuto plochu můžete využít pro solární panely v případě, že má pevný podklad. Větší množství solárních panelů vyrobí ze slunce více elektrické energie, kterou využijete pro napájení spotřebičů.

S výběrem solárního panelu Vám rádi pomůžeme. Kompletní nabídku najdete na našem webu www.solar-import.cz, anebo nám můžete poslat dotaz e-mailem: info@solar-import.cz.

Pokud vlastníte karavan anebo obytný vůz, solární panely na střechu můžete připevnit, i když střešní anebo příčné střešní nosiče nemáte, pomocí Sady 2 držáků 68cm anebo Sady 6ks bočních držáků solárního panelu. Držáky ke střeše přilepíte pomocí lepidla Dekasyl, které je k tomu určeno. Před nalepením držáků solárních panelů je nutné povrch očistit; je doporučeno použít i aktivační prostředek (primer) pro lepší přilnavost lepidla k povrchu. Pro uchycení solárních kabelů na střeše obytného vozu, je určena střešní kabelová průchodka střešní kabelová průchodka,   kterou přilepíte opět pomocí lepidla Dekasyl.

Určitě není doporučeno vrtat otvory pro připojení solárních panelů na střechu karavanu, ani obytného vozu.

A pokud cestujete na lodi, jachtě, anebo jiném plavidlu?

Samozřejmě, můžete si pořídit také vhodný solární panel, popřípadě i více solárních panelů. Ale je třeba je velmi dobře připevnit a zafixovat. K tomu Vám pomůže montážní materiál, který nabízíme. Pokud bude silný vítr nebo mořská bouře, je lepší solární panely odmontovat, odpojit a schovat na lodi, pokud to tedy velikost lodi umožní, aby nedošlo k jejich poškození, anebo namočení slanou vodou. To by solární panely poškodilo.

A jak vybrat solární panel podle výkonu (W) potřebného pro cestování?

Následující tabulka Vám pomůže při výběru solárního panelu. Nejdříve si vyberte solární panel podle rozměru. V tabulce zjistíte rozměry některých solárních panelů, které nabízíme. V dalších sloupcích tabulky je uvedeno, kolik Wh / den orientačně může vyrobit příslušený solární panel v kterém měsíci v roce (od jara do podzimu). Příkon (resp. výkon) každého spotřebiče (W) vynásobíte počtem hodin provozu / den, všechny hodnoty sečtete. A následně porovnáte s orientačním výkonem solárního panelu. 

Orientační výkon solárního panelu od jara do podzimu (Wh/den)

Měsíc
/ Výkon panelu (Wp)

Rozměr panelu Victron Energy mm (d x š x v)

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

20

440 x 350 x 25

77

81

87

87

77

63

30

655 x 350 x 25

117

123

130

129

116

93

45

425 x 668 x 25

177

187

197

194

174

140

60

545 x 668 x 25

233

248

263

258

232

187

90

780 x 668 x 30

353

371

393

387

348

280

115

1030 x 668 x 30

450

474

503

494

445

360

175

1485 x 668 x 30

683

723

763

752

677

547

Data výkonu solárního panelu: dle aplikace PVGIS 2024

Má význam cestovat se solárními panely?

Podle našeho názoru určitě ano. V dnešní „technologické“ době jsme zvyklí při cestování minimálně používat mapy v mobilním telefonu, poslouchat hudbu anebo se podívat na předpověď počasí. Energie ze solárních panelů nám může pomoci i při udržování startovací baterie automobilu nebo motorky a při nabíjení trakční baterie pro napájení spotřebičů. V karavanu anebo obytném voze máte spoustu spotřebičů, pro které potřebujeme elektrickou energii, a solární panel nám může hodně pomoci. Pořízení solárních panelů, baterií a souvisejících komponentů bude vyžadovat počáteční investici, ale všechny solární komponenty využijete i při budoucím cestování – budete moci déle pobývat na místech bez elektřiny mimo drahé kempy; a proto se investice vyplatí. Energie ze solárního panelu je zdarma, tedy je ekonomická, ale i ekologická, tak proč ji nevyužít.